Hoşgeldiniz  

Camera Obscura (Karanlık Kutu) nedir?

Fırat Kayıkçı | 06 Şubat 2019 | Köşe Yazıları


Fırat Kayıkçı
firatka_firat@hotmail.com

İngilizcede iğne deliği (pinhole), fotoğraf dünyasında ise karanlık oda veya karanlık kutu (camera obscura) anlamına gelen fotoğraf tekniği, oldukça basit bir ilkeye dayanır. Yaklaşık milattan önce beşinci yüzyılda Çinli düşünür Mo Ti, deneysel gözlemleri sonucunda, karanlık bir ortama açılan küçük bir delikten giren ışığın dışarıda bulunan ışıklı nesnenin başaşagi bir yansımasını meydana getirdiğini yazmıştı.

MÖ 4. yüzyılda Aristo; 10. yüzyılda ise ışık ışınlarının doğrusal yayılımı ilkesini bulan İbn Al-Haytam; 15. yüzyılda Leonardo da Vinci ve Paolo Toscanelli; 16. yüzyilda Gemma Frisius ve 19. yüzyilda Sir David Brewster karanlık bir ortama açılan iğne deliğinden sızan ışığın giziyle ilgilendiler.

Sir David Brewster’in karanlık oda/kutu tekniğiyle 1850’lerde elde ettiği ilk fotografik görüntüler, izleyen yıllarda Crookes, Spiler, Abney gibi isimler tarafından gerek malzeme gerekse teknik açısından geliştirildi.

Karanlık oda/kutu tekniğiyle yapılan fotoğraf çalışmaları, günümüzde de film ve kart malzemeleri dışında 19. yüzyıl sonundaki tekniğin aynısı ile yürütülmektedir. Günümüz fotoğraf makinelerinin temeli camera obscura tekniğine dayanır.

 

 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
DOLAR 6,0553
EURO 6,5624
BIST 7,9030
ALTIN 308,14

EN SON HABERLER

Bir Fotoğraf

© 2017 Fotoğraf Sayfası Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.