Hoşgeldiniz  

Fotoğrafta diyafram nedir?

Fırat Kayıkçı | 29 Aralık 2019 | Fotoğraf Konuları, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, Teknoloji


Fırat Kayıkçı
firatka_firat@hotmail.com

Bir fotoğrafçılık terimi olan diyafram nedir? Diyafram Objektif içerisinde yer alır; açılıp kısılarak ışık yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol etmeye yarar . Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelir, İngilizce’de “açıklık” anlamına karşılık gelir.

Diyafram göz bebeğimiz gibi çalışır. Işığın fazla olduğu ortamda göz bebeklerimizin kısılması, ışığın yetersiz olduğu durumlarda  göz bebeklerimizin açılması gibi… Diyaframı, çalışma prensibi açısından bir musluğa benzetebiliriz.. Musluk çok açıldığında suyun akış miktarı artarken, diyafram açık olduğu zaman da duyarlı yüzeye düşen ışık miktarı artacaktır.

Diyafram, eskiden objektiflerin üzerinde bulunan diyafram halkası (diyafram bileziği) ile ayarlanırken; bugün modern fotoğraf makinelerinin menüleri veya makine üzerindeki diyafram bileziği ile ayarlanır.

Diyafram açıklık değerleri  “f” ile gösterilir ve f / değer şeklinde gösterilir, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, 64… şeklinde derecelendirilir, F/ değer büyüdükçe diyafram kısılır ve merceğe düşen ışık miktarı azalır.

f değeri ile diyafram açıklığı arasında ters bir orantı vardır.

Her iki f değer arasındaki katlanma bir stop olarak adlandırılır.
Örneğin f/ 4 ile f/ 11 arasında üç stop vardır.  Objektifler türlerine ve kalitelerine göre belirli aralığa sahip f değerlerle üretilirler. Farklı diyafram değerlerine sahip lensler bulunmaktadır.

Fırat Kayıkçı

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Fotoğrafta diyafram nedir? için 1 yorum

  1. Ayfer yılmaz dedi ki:

    Teşekkürler Fırat hocam.Çok faydalı oldu😊

DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
BIST 8,4542
ALTIN 379,35

EN SON HABERLER

Bir Fotoğraf

© 2017 Fotoğraf Sayfası Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.